Skuteczne sposoby na czysty dywan: dywany to częsta ozdoba naszych domów. Obecnie, odchodzimy już od dużych, zajmujących całą powierzchnię pokoju wykładzin i kierujemy swój wzrok w stronę puszystych, miękkich baranków pod stolik w salonie czy łóżko w sypialni. Niezależnie od tego, jaki sposób aranżacji wnętrza wybierzemy, musimy pamiętać, że dywany wymagają okresowego czyszczenia. Choć pranie wykładzin i dywanów wymaga sporo czasu i energii warto jest się do niego przyłożyć, by uniknąć w naszym domu ogniska namnażających się bakterii czy pleśni. Jak to zrobić?
Zabrudzenia, których nie widać gołym okiem
Zwykle, za czyszczenie czegoś zabieramy się wtedy, gdy widzimy, że jest brudne. Ale w przypadku dywanów sytuacja wygląda nieco inaczej. Dlaczego? Jeśli mamy ciemny lub wzorzysty dywan to zabrudzenia po prostu nie będą widoczne. Kurz i naskórek wnikają we włókna dywanu, a my nie będziemy w stanie zauważyć różnicy. No chyba, że zabierzemy się za wiosenne porządki i zaczniemy przesuwać meble. Wtedy okaże się, że dywan, który ma dopiero parę lat, wymaga porządnego czyszczenia. Dlatego pranie wykładzin i dywanów wykonywać należy okresowo, zwłaszcza, gdy w naszym domu mieszkają i bawią się małe dzieci.
Najlepiej zabrać się za porządne czyszczenie wykładzin i dywanów raz do roku, maksymalnie raz na półtorej roku. Najlepiej robić to porą letnią, gdy będzie można bez problemu, po wykonanym czyszczeniu, przewietrzyć pomieszczenie. Środki do czyszczenia dywanów wymagają bowiem często kilku godzin działania, a potem nawet kilkunastu godzin schnięcia. Należy więc upewnić się, że nasz wyprany dywan jest w 100% suchy, w innym przypadku stanie się on gniazdkiem do rozwoju pleśni i niszczył będzie położone pod nim panele podłogowe.
Czyszczenie dywanów – od czego zacząć?
Pranie wykładzin i dywanów najlepiej rozpocząć od odkurzenia. Pozbędziemy się wtedy wszystkich powierzchniowych zabrudzeń i łatwiej będzie doczyścić te znajdujące się głęboko we włosiu. A jeszcze lepiej go po prostu wytrzepać! W ten sposób usuniemy zanieczyszczenia nawet z niewidocznych części włosia, zwłaszcza, gdy nasz pokój ozdabia dywan pluszowy, typu shaggy czy baranek. Na końcu zdziwimy się, ile włosów, piasku i kurzu mieliśmy cały czas pod stopami! Dodatkowo zanim zabierzemy się do czyszczenia dywanu przy pomocy profesjonalnych środków zajmijmy się widocznymi plamami. Do tego celu najlepiej wykorzystać odplamiacz albo płyn do dywanów. Jeśli już uda nam się wywabić wszystkie widoczne zabrudzenia, przejdźmy do prawidłowego czyszczenia.
Proszek, pianka czy szampon do czyszczenia dywanów – co wybrać?
Na początek trzeba wybrać odpowiednie produkty piorące. Ich wybór zależy od rodzaju włosia naszego dywanu i stopnia jego zabrudzenia. Pranie wykładzin i dywanów rozpocząć możemy od nałożenia proszku, pianki albo szamponu do czyszczenia. Co jednak te środki w sobie zawierają i czym się różnią? Zacznijmy od tego pierwszego, czyli proszku do prania dywanów. Jest to szybka i efektywna metoda czyszczenia, jednak sprawdza się jedynie w przypadku dywanów nie posiadających zbyt gęstego włosia. Składnikami aktywnymi proszku do prania jest głównie soda oraz anionowe środki powierzchniowo-czynne. Dodatkowo, aby umilić użytkownikom korzystanie z proszku, dodawane są do niego różne kompozycje zapachowe.
Przejdźmy jednak do sedna. Jak z niego korzystać? Wystarczy równomiernie rozprowadzić proszek po całej powierzchni dywanu, następnie poczekać na działanie środka, a na końcu po prostu odkurzyć dywan. Czas działania zależy od preparatu i wynosi średnio 20 minut. Pranie wykładzin i dywanów to również dobry sposób na skorzystanie z pomocy pianki czyszczącej. Pianka działa podobnie do proszku i jest równie skuteczna w czyszczeniu. Przed użyciem należy porządnie potrząsnąć pojemnikiem, by po chwili rozpylić piankę na zabrudzoną powierzchnię. Robimy to z odległości wynoszącej minimum 50 cm, a następnie wcieramy piankę w dywan lub wykładzinę okrężnymi ruchami. Pianka, w przeciwieństwie do proszku, wymaga dłuższego okresu oczekiwania. Dopiero po około dwóch godzinach możemy zabrać się za odkurzanie naszej wykładziny lub dywanu. I ostatni środek do czyszczenia wykładzin i dywanów – szampon piorący. Tu musimy uważać na jego rodzaj, istnieją bowiem szampony, których używać należy jedynie w połączeniu z odkurzaczem piorącym.
Wybieramy, więc te, które przeznaczone są do prania mechanicznego. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najczęściej jest nią przygotowanie roztworu na bazie wody w stosunku 1:5 i wytworzenie piany, którą będziemy nanosić na suchy dywan. Pianę należy porządnie wetrzeć we włosie, poczekać do jej wyschnięcia, a następnie odkurzyć. W przypadku większych zabrudzeń czynność można powtórzyć, należy jednak uważać, by nie przemoczyć dywanu. Niezależnie od tego, z jakiego środka czyszczącego będziemy chcieli skorzystać, musimy uważać na jego dokładne pozbycie się z powierzchni dywanu. Pozostałości substancji chemicznych mogą bowiem negatywnie wpływać na zdrowie domowników, zwłaszcza dzieci. Ponadto, źle wyczyszczony dywan czy wykładzina w przyszłości szybciej będzie się zabrudzała i stanie się siedliskiem pleśni i bakterii.