Breaking News

Filtry przemysłowe

Filtry przemysłowe

0 0

Filtry przemysłowe umożliwiają wykonanie operacji technicznej zwanej filtrowaniem. Polega na separacji składników mieszaniny cieczy lub gazu z zawieszonymi w niej cząstkami stałymi, za pomocą porowatego separatora, który przepuszcza gaz lub ciecz i zatrzymuje cząstki fazy stałej.

Wyróżniamy dwa rodzaje filtracji: oczyszczanie, czyli klarowanie – stosowane w przypadku zawiesin o stężeniu fazy stałej większym niż 0,1% w celu uzyskania filtratu oraz separacja (separacja) stosowana w przypadku zawiesin o stężeniu w fazie stałej poniżej 1 % w celu uzyskania przesączu lub wartościowego osadu.

Wartość pieniądza

Biorąc pod uwagę konieczność utrzymania ruchu i pracy osób odpowiedzialnych za instalacje techniczne zakładów produkcyjnych, najważniejszymi cechami filtrów są: ekonomiczność, długi czas pracy, bezawaryjna praca i skuteczność. Trendy z poprzednich lat, takie jak: Dobry filtr to tani filtr, na szczęście musiały zostać zapomniane. Nowoczesne modele zarządzania przepływem maszyn uwzględniają konieczność ponoszenia wyższych kosztów zakupu produktów lepszej jakości, gwarantując tym samym bezawaryjną pracę urządzeń.

Oprócz rosnącej świadomości stosowania filtrów, innymi kwestiami wpływającymi na rosnące zainteresowanie ludzi zakupem filtrów odpowiadających ich potrzebom są bardzo rygorystyczne wymagania środowiskowe, maszyny o niskiej tolerancji na zanieczyszczenia czy nowe technologie produkcji. Rola filtrów przemysłowych w obecnych procesach produkcyjnych jest nie do przecenienia. Bez prawidłowego doboru skutecznego i optymalnego rozwiązania do filtracji niemożliwe jest uzyskanie produktów końcowych o założonych parametrach czy bezawaryjnej pracy ważnych dla firmy maszyn.

Dostępne rodzaje filtrów

Ze względu na sposób aplikacji filtry przemysłowe można podzielić na trzy kategorie: separatory frakcji, filtry cieczy oraz filtry powietrza. Filtry można również podzielić ze względu na zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, należy pamiętać, że różne rodzaje produktów stosuje się przy obróbce elementów drewnianych, a inne w procesach odlewania aluminium, jednak 99% wszystkich filtrów zawiera ww. wymienione grupy, różnią się one między sobą strukturą, a nawet zasadą działania, ale nigdy celem takiego działania.

Przemysłowy filtr powietrza

Przemysłowy filtr powietrza to kluczowe urządzenie w wielu sektorach przemysłu gwarantujące czystość powietrza w miejscu pracy i minimalizujące wpływ zakładów na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii filtry te skutecznie eliminują zanieczyszczenia zarówno stałe jak i gazowe. W zależności od potrzeb mogą być projektowane do wychwytywania pyłów metali ciężkich substancji organicznych czy też drobnoustrojów. Przemysłowe filtry powietrza są niezbędne w branżach takich jak metalurgia chemia przemysł drzewny czy farmaceutyczny. Chronią pracowników przed wdychaniem szkodliwych substancji a także dbają o to by emisja zanieczyszczeń do atmosfery była jak najmniejsza. Dbałość o jakość powietrza w miejscu pracy przekłada się na zdrowie pracowników i zwiększa ich wydajność. Ponadto odpowiednia filtracja powietrza może przedłużyć żywotność maszyn i urządzeń poprzez ochronę przed zanieczyszczeniami które mogą prowadzić do przedwczesnego zużycia. Dobór odpowiedniego filtra jest kluczowy dla optymalnej pracy systemu wentylacyjnego. W zależności od specyfiki produkcji i rodzaju zanieczyszczeń wybiera się filtry o odpowiednich parametrach zdolnych do skutecznego oczyszczania powietrza.

Filtr wlotowy jest elementem

Odpowiedzialny za obsługę mediów wprowadzanych do procesu. W przypadku przedostania się powietrza do hal, w których pracują ludzie, konieczne jest zastosowanie filtrów do wentylacji. Na przykład filtry kasetowe, filtry workowe czy maty filtracyjne, często o niskiej klasie czystości G2-G4, to bardzo często spotykane produkty w infrastrukturze budowlanej. Charakteryzują się prostą budową i niskim kosztem, a ich działanie ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy w pomieszczeniach, w których nie jest wymagany wysoki stopień sprzątania. Filtry o wyższych klasach czystości są produktem znacznie droższym w zakupie i jednocześnie ważniejszym w produkcji, np. filtry kompaktowe z włókniną szklaną do produkcji podłoży grzybowych w urządzeniu do uzdatniania powietrza komór grzybniowych.

Filtry przemysłowe
Filtry przemysłowe

Bardzo ważne są również filtry powietrza w pomieszczeniach czystych, takich jak sale operacyjne czy laboratoria. Ze względu na wysokie wymagania dotyczące czystości muszą być absolutnie skuteczne w zatrzymywaniu cząstek submikronowych. Te produkty to grupy filtrów ULPA/HEPA, których skuteczność określa klasa E10-U17. Ich złożona struktura i wysokie ceny czynią z nich strategiczny towar dla właściwego procesu.

Kolejną podgrupę stanowią produkty do oczyszczania powietrza, otrzymywane maszynowo, wśród których należy wymienić: silniki, turbiny, mieszadła, sprężarki lub pompy, przeznaczone do wspólnych zastosowań w każdym zakładzie produkcyjnym, a ich materiały filtracyjne mogą się różnić, a sposoby budowy lub montaż. Często używane materiały naturalne, takie jak lignoceluloza, mogą nie być właściwym wyborem do niektórych zastosowań. Wymagane są wtedy zaawansowane rozwiązania materiałowe, takie jak syntetyczne włókniny szklane, polipropylenowe czy poliestrowe.

 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %