Breaking News

Ile lat trwa psychoterapia?

Ile lat trwa psychoterapia?

0 0

Ile lat trwa psychoterapia? Radzenie sobie w samodzielny sposób z otaczającymi nas problemami nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie zawsze mamy pełen wgląd w swój stan. Czasami naszymi zachowaniami rządzą mechanizmy, których nie rozumiemy. Z pomocą może przyjść nam psychoterapeuta. Zanim jednak udamy się po pomoc do gabinetu psychoterapeuty, warto wiedzieć, jak długo trwa taka terapia i z czym się ona wiąże. 

W jaki sposób psychoterapeuta niesie pomoc?

Jak już zaznaczono na wstępie, psychoterapeuta może nieść pomoc każdemu, kto się do niego zgłosi. Psychoterapia przeznaczona jest tak naprawdę dla każdego. Może uczęszczać na nią zarówno osoba starsza, jak i osoba młoda. W niektórych przypadkach, na psychoterapię uczęszczają również dzieci. Należy jednak mieć na uwadze to, iż nie każdy psychoterapeuta specjalizuje się w terapii dzieci i młodzieży https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/psychoterapia-mlodziezy/. Ponadto, aby osoba nieletnia mogła uczęszczać na terapię, konieczna jest zgoda jej prawnego opiekuna. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapia nie polega na udzielaniu gotowych porad. Terapia to bardzo ciężka praca, zwłaszcza dla pacjenta. Nie ulega wątpliwości, że dzięki terapii można wiele zrozumieć. Niestety, efekty psychoterapii nie pojawiają się od razu. Pierwsze sesje służą zaledwie sprecyzowaniu celów oraz zapoznaniu się terapeuty z pacjentem. Dalsze sesje są zaś przeznaczone na pracę terapeutyczną. Nie da się z góry określić czasu trwania psychoterapii. Czasami można jednak próbować określić czas trwania psychoterapii. Określenie czasu trwania terapii ma jedynie charakter orientacyjny. O tym, jak długo ma trwać psychoterapia można rozmawiać w trakcie sesji terapeutycznych. Zazwyczaj, właściwe zakończenie terapii poprzedzone jest kilkoma lub nawet kilkunastoma sesjami. Nierzadko zdarza się, że tych sesji upływa kilkadziesiąt. Aby terapia miała szansę być skuteczna, należy pamiętać o nieprzekraczaniu granic. Niedopuszczalne są spotkania z terapeutą poza gabinetem. Nie należy także wykorzystywać kontaktu z terapeutą do innych celów niż te terapeutyczne. Jeżeli zauważymy, że terapeuta przekracza jakiekolwiek granice, trzeba z nim o tym porozmawiać. Czasami rozmowa pomoże, ale w niektórych przypadkach rozmowa to może być zdecydowanie za mało.

Kto decyduje o długości terapii?

Ile lat trwa psychoterapia?
Ile lat trwa psychoterapia?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kto decyduje o długości terapii. Na pytanie o to, jak długo trwa psychoterapia nie da się jednak odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Długość trwania psychoterapii zależna jest bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim, na długość psychoterapii wpływ ma sam pacjent. Terapeuta może co prawda zauważyć, czy pacjent jest gotów na zakończenie terapii czy też nie. Nie powinien on jednak podejmować za pacjenta decyzji o zakończeniu terapii. Co do zasady więc, to właśnie pacjent decyduje o zakończeniu terapii. Czy jednak w niektórych okolicznościach o długości psychoterapii może zdecydować terapeuta? Okazuje się, że tak. Nie są to jednak jakieś częste przypadki. Psychoterapeuta może zdecydować o zakończeniu terapii przede wszystkim wtedy, gdy pacjent łamie jakieś ważne reguły terapii. Jeżeli na przykład, psychoterapia indywidualna jest prywatna https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-indywidualna/, a pacjent nie płaci, terapeuta może przerwać proces. Niestety, psychoterapia prywatna jest dość kosztowna i należy mieć tego świadomość. Jeśli nie będziemy płacić terapeucie, nie będzie on mógł prowadzić naszej terapii. Na szczęście, alternatywą dla psychoterapii prywatnej jest psychoterapia w ramach NFZ. Warto również mieć świadomość tego, że istnieją także inne sytuacje, w których terapeuta może przerwać terapię. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pacjent notorycznie opuszcza sesje, nawet jeśli wcześniej o tym informuje. Ponadto, terapia może ulec zakończeniu, jeżeli terapeuta nie czuje się na siłach prowadzić danego pacjenta. Niestety, nie każdy jest tak samo doświadczony. Leczenie uzależnień wymaga na przykład terapeuty, który specjalizuje się właśnie w terapii uzależnień. Terapia zaburzenia borderline wymaga zaś od terapeuty znajomości zagadnień związanych z zaburzeniami osobowości.

Jak długo trwa psychoterapia?

Jak już wspomniano powyżej, na długość psychoterapii wpływ ma przede wszystkim pacjent. Nie zawsze tak jednak jest. Czasami długość psychoterapii zależna jest od terapeuty. Najlepiej będzie, jeżeli to pacjent wraz z terapeutą będą mieli podobne wnioski na temat zakończenia terapii. Nie sposób nie zauważyć, że czas trwania terapii zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim, na zakończenie terapii wpływ ma to, czy udało się zrealizować założone cele. Cele psychoterapii precyzuje się zaś na pierwszych sesjach, które mają charakter konsultacji. Ponadto, czas trwania terapii zależny jest od tego, czy odbywa się ona prywatnie czy w ramach NFZ. Długość trwania psychoterapii na NFZ jest ustalona z góry. Dzieje się tak ze względu na to, iż na terapię w ramach NFZ oczekuje wiele osób. Jeśli chodzi o psychoterapię prywatną, może ona zawsze ulec wydłużeniu, jeśli pojawiają się nowe cele, nad którymi chce pracować pacjent.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %