Breaking News

Jak opodatkować działalność usługową w zakresie fryzjerstwa?

Jak opodatkować działalność usługową w zakresie fryzjerstwa?

Fryzjer, bez względu na to, w jakiej formie prowadzi swój salon, zobowiązany jest płacić podatek dochodowy. Niemniej jednak ma on do wyboru kilka różnych form opodatkowania. Jakie dokładnie? Która forma będzie najkorzystniejsza w danej sytuacji? Odpowiadamy.

Opodatkowanie uproszczone

Salony fryzjerskie mogą płacić podatek dochodowy na podstawie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zasad ogólnych lub podatku liniowego. Karta podatkowa przewiduje pewną stałą wartość podatku, która jest niezależna od osiąganych przychodów czy kosztów. Teoretycznie każdy salon fryzjerski może z niej skorzystać. Niemniej jednak karta podatkowa przeznaczona jest dla naprawdę małych działalności gospodarczych. Kolejnym sposobem opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jak sama nazwa wskazuje, podatek płacimy tutaj od przychodu. Ściślej mówiąc od tego, ile zarobimy. Nie uwzględniamy jednak żadnych kosztów prowadzenia działalności, poza składkami ZUS. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% dla usług fryzjerskich oraz 3% dla sprzedaży kosmetyków. Karta podatkowa oraz ryczałt należą do tak zwanych uproszczonych form opodatkowania. Stosując je, nie musimy prowadzić ksiąg rachunkowych, a jedynie pewne ewidencje. Oznacza to, że karta oraz ryczałt są stosunkowo tanimi formami rozliczeń. Nie musimy bowiem angażować biura rachunkowego, aby rozliczać się z urzędem skarbowym.

Zasady ogólne i podatek liniowy

Jak opodatkować działalność usługową w zakresie fryzjerstwa?Przedsiębiorcy prowadzący salony fryzjerskie mogą wybrać także opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy. Zasady ogólne to inaczej skala podatkowa. Płacimy tutaj podatek według dwóch stawek – 17% i 32%, po przekroczeniu progu podatkowego. Mamy prawo do rozliczania się razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Dodatkowo możemy korzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, na przykład ulgi na dziecko. Tymczasem podatek liniowy jest stały i wynosi 19%. Wybierając go musimy rozliczać się samodzielnie, a także pozbywamy się prawa do znacznej większości ulg. Podatek liniowy jest jednak korzystny, gdy przekraczamy próg podatkowy. Co istotne, w obu przypadkach możemy odliczać koszty uzyskania przychodu. Musimy za to prowadzić księgowość, przynajmniej uproszczoną. Po przekroczeniu ustawowych limitów musimy przejść na pełne księgi rachunkowe. Prowadzenie księgowości daje nam jednak wgląd do tego, jak wyglądają nasze przychody oraz koszty. Dzięki niej możemy generować różnego typu raporty, co pozwala na lepsze zarządzanie finansami. Teoretycznie nie jest to potrzebne początkującym przedsiębiorcom ani osobom, których wydatki są w miarę stałe. Niemniej jednak każdy przedsiębiorca powinien przyjrzeć się finansom swojej firmy, jeśli myśli o jej intensywnym rozwoju.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wiemy już, w jaki sposób możemy opodatkować usługi fryzjerskie. Pora więc zastanowić się, jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać? Dokonując tego wyboru zazwyczaj kierujemy się chęcią zapłaty jak najniższego podatku. Ostatecznie nikt nie lubi dzielić się zyskami z budżetem państwa. Logika podpowiada więc, aby wybrać ryczałt, ponieważ ma on najniższe stawki podatku. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musi być on dla nas korzystny. Dlaczego? Ponieważ w swojej istocie nie uwzględnia on prawie żadnych kosztów, a te, niestety, są dosyć spore. Osiągane przychody również nie muszą być niskie. Ostatecznie ceny usług fryzjerskich stale idą w górę. W przypadku ryczałtu podatek musimy zapłacić od każdego przychodu. Jest to bardzo niekorzystna forma opodatkowania zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Podatek będziemy musieli zapłacić od każdej klientki, która odwiedzi nasz salon. Księgowi i doradcy podatkowi radzą, aby wybrać zasady ogólne lub podatek liniowy. Tutaj jednak decyzja zależy tylko i wyłącznie od przychodów, jakie będziemy osiągać. Te, oczywiście, ciężko będzie nam oszacować. Pogląd na strukturę przychodów i kosztów zyskamy dopiero po roku prowadzenia działalności. Niemniej jednak zastanówmy się nad kilkoma aspektami. Jeśli możemy rozliczać się z małżonkiem, który osiąga niskie dochody, a dodatkowo mamy prawo do ulg, to lepiej wybrać zasady ogólne. Jeśli jednak oboje osiągamy znaczne dochody, to wybierzmy podatek liniowy. 

Opodatkowanie nie jest stałe

Wielu przedsiębiorców zapomina, że forma opodatkowania nie jest jednorazowym wyborem. Zawsze mamy prawo do zmiany sposobu opodatkowania. Jest jednak pewien haczyk. Możemy to uczynić jedynie na początku roku podatkowego, który w praktyce pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli więc w danym roku przekraczamy próg podatkowy, od nowego roku zmieńmy formę opodatkowania na podatek liniowy. Jeżeli zaś widzimy, że rosną koszty naszej działalności, zrezygnujmy z ryczałtu. Sytuacja przedsiębiorstwa jest bowiem dynamiczna – czasami zmienia się z miesiąca na miesiąc. Miejmy na uwadze, że raz wybrana forma opodatkowania nie musi nam towarzyszyć przez całe życie. Dlatego też obserwujmy stan swoich finansów i działajmy na polach, na których możemy osiągać lepsze wyniki.