Breaking News

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Jak zrobić zabawki sensoryczne? Wśród produktów dla dzieci najpopularniejsze ostatnio są ekologiczne zabawki, zwłaszcza te pobudzające rozwój. Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne – co to jest?

Ekologiczne zabawki sensoryczne to jeden z podstawowych produktów, które powinny znaleźć się w każdym domu, w którym jest małe dziecko. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Są to zabawki, które oddziałują na zmysły dziecka. Przede wszystkim chodzi tutaj o dotyk, ale ważne są także węch, smak, słuch i wzrok. Coraz częściej mówi się także o kinestezji, czyli zmyśle ruchu. Zabawki sensoryczne obmyślone są więc w taki sposób, by wspomagały rozwój integracji sensorycznej dziecka. Integracja ta polega na nauce przetwarzania i integrowania różnych bodźców. Jak możemy pomóc w tym dziecku? Najlepszym sposobem jest zaproponowanie zabawek sensorycznych, które będą dostarczać wszystkich tych bodźców w dostosowany do wieku dziecka sposób. Ekologiczne zabawki pomogą dziecko zdobyć umiejętności, które umożliwią odnalezienie się w świecie pełnym bodźców.

Masy sensoryczne – jak je zrobić?

Świetnym pomysłem na wspomaganie integracji sensorycznej jest zaproponowanie dziecku zabawy wszelkiego rodzaju masami. Ekologiczne zabawki  tego typu zrobimy najczęściej z tego, co mamy już w domu. Nierzadko są to produkty spożywcze, a więc takimi masami mogą się bawić już nawet bardzo małe dzieci. W przypadku niemowlaków zacząć należy od mas, które wykonane są w całości z produktów spożywczych, a więc nie zaszkodzą maluchowi, jeśli pod naszą nieuwagę uda się dziecku taką masę polizać lub zjeść. Dobrym pomysłem na pierwszą ciastolinę jest tak zwana masa chmurkowa. Wykonamy ją z mąki lub skrobi ziemniaczanej i wrzącej wody. Aby zrobić taką masę, należy do czystej miski wsypać szklankę mąki lub skrobi ziemniaczanej, a następnie zagotować wodę.

Szklankę gorącej wody wlewamy do miski i intensywnie mieszamy, najlepiej widelcem. Robimy to w taki sposób, jak mieszamy zwykłe jajko, które chcemy rozbełtać. Woda i mąka szybko się połączą, tworząc w połowie białą, a w połowie przezroczystą masę, która wyglądem przypominać będzie puszystą chmurkę. Masę taką można ugniatać, rozciągać, wałkować, a także lepić z niej postacie, podobnie jak lepić je możemy ze śniegu. Inną masą powstającą z produktów żywnościowych jest piasek kinetyczny.

Tego typu ekologiczne zabawki wykonać możemy w bardzo prosty sposób, wykorzystując do tego mąkę kukurydzianą oraz olej. Potrzebować będziemy pięć szklanek suchej mąki kukurydzianej oraz szklanki dowolnego, czystego oleju roślinnego. Oba produkty należy dokładnie ze sobą wymieszać. Powstały piasek ma piękny, żółty kolor zachowuje się bardzo podobnie do tego, jak zachowywałby się drogi markowy piasek kinetyczny. Jeśli marzymy o piasku w różnych kolorach, wystarczy dodać do niego barwniki. Mogą to być zarówno barwniki spożywcze, jak i zwykłe farby o dobrym składzie, których używamy zazwyczaj do malowania z dzieckiem. Oczywiście nie może zabraknąć także wzmianki o chyba najpopularniejszej masie – masie solnej. Wykonujemy ją wsypując do miski szklankę dowolnej mąki oraz szklankę drobno zmielonej soli. Do tego dodajemy wody i mieszamy całość.

W zależności od tego jakiej mąki użyjemy, ilość potrzebnej wody może być różna. Należy dodawać jej po trochę, aż uzyskamy ciastolinę o zadowalającej konsystencji, która bez trudu odchodzi od skóry dłoni. Z takiej masy można tworzyć różne kształty, które następnie pozostawiamy do wysuszenia. Kiedy masa solna schnie, zastyga na kamień. To daje okazję do kolejnych zabaw sensorycznych. Taką zaschniętą masę można następnie pomalować farbami przy użyciu palców.

Niezależnie od tego na jaką masę się zdecydujemy, ważne są tutaj odpowiednie pojemniki do przechowywania zabawek. Trwałość ciastoliny zwiększy się, kiedy będzie ona przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli jednak wykonujemy ekologiczne zabawki, warto by opakowanie też było ekologiczne. A zatem zamiast owijać ciasto w folię, lepiej będzie przechowywać je w zamkniętym szklanym słoiku.

Czy dziecięce domki mogą być sensoryczne?

Jak najbardziej! Wykonywanie zabawek takich jak dziecięce domki to świetna okazja na to, by umożliwić dziecku rozwój sensoryczny. Małe dziecko najpewniej chętnie będzie nie tylko wchodziło i wychodziło z domku, ale i obchodziło go dookoła, dotykając ścian. Mamy tutaj ogromne pole do popisu. Wewnątrz domku możemy wyłożyć kawałek starej wykładziny, lub po prostu ręcznik albo koc o nietypowej fakturze. W drzwiach zawiesić możemy paski pociętego materiału lub koraliki, a jeszcze lepiej – i jedno, i drugie. W oknach dobrze odnajdą się fragmenty starych firanek, lub paski bibuły.

Na ściany wewnątrz domku przykleić możemy próbki tapet o różnej fakturze. Niektóre niech będą chłodne i śliskie, inne szorstkie i chropowate. Przed domkiem zaś wyłożyć możemy kawałek zakupionej w markecie budowlanym sztucznej trawy, lub postawić doniczkę z prawdziwą trawą. Ważne jest także dbanie o dostarczenie bodźców wzrokowych. Zwróćmy więc również uwagę na to, by dziecięce domki były przede wszystkim kolorowe.