Choć niemal każdemu z nas przyszło kiedyś mieszkać czy przebywać w kamienicy czy bloku, nie każdego z nas dopadły przemyślenia związane z tym, kto tak naprawdę dba o czystość i porządek w ich obrębie. Czy robi to właściciel budynku? A może porządek utrzymują sami mieszkańcy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i zamyka się w jednej usłudze, jaką jest zarządzanie nieruchomościami. To właśnie ją przybliżymy w tym artykule.
Kim tak właściwie jest zarządca nieruchomości?
Zarządzanie nieruchomościami jest czymś, czego podejmuje się profesjonalna firma na zlecenie osoby prywatnej lub firmy (więcej o tym, kto może skorzystać z tej usługi – w dalszej części tego artykułu). Zarządca nieruchomości podpisuje umowę z jej właścicielem i to właśnie od tej umowy zależy zakres jego obowiązków. Zarządcą nieruchomości może więc być każdy, kto posiada odpowiednie zaplecze (i sprzętowe i ludzkie) niezbędne do administrowania nieruchomością, w każdym tego słowa znaczeniu.
Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?
Zarządzanie nieruchomościami jest usługą niezwykle szeroką, mogącą obejmować niemal każdy aspekt związany z dbaniem o stan nieruchomości. Ogólne jej założenia głoszą, że podejmujące się wykonywania jej firmy muszą dbać o to, by budynek po zakończeniu współpracy został oddany jego właścicielowi w stanie takim, w jakim był od niego przejmowany, ale też aby w jej trakcie żadna z osób eksploatujących go nie narzekała na jakikolwiek aspekt użytkowy.
Choć dokładny zakres usług zarządcy nieruchomości zależy od podpisanej z nim umowy, do najczęstszych jego obowiązków zaliczyć należy:
- dbanie o „sprawy papierkowe”, a zatem prowadzenie książki obiektu budowlanego, wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej, ale też prowadzenie księgowości, a zatem rozliczanie się z prowadzonej działalności z urzędem skarbowym,
- prace remontowe i konserwacyjne związane czy to z naprawą usterek i renowacją części wspólnych nieruchomości, czy też wchodzeniem do konkretnych lokali mieszkalnych (jeśli to z nimi ma się do czynienia) i działanie w ich obrębie,
- obsługa należności finansowych, połączona z dbaniem o to, aby każdy lokal był wynajęty – zarządcy sami ściągają czynsz i dbają o jego regularne pojawianie się na naszym koncie, ale też o to, by lokatorzy rzeczywiście płacili go na czas,
- utrzymywanie porządku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu, w tym między innymi dbanie o regularne wywożenie śmieci, ale i odśnieżanie czy sypanie piaskiem (w przypadku mrozu).
Warto wspomnieć, że osoba zarządzająca nieruchomością nie zawsze wszystkie swoje obowiązki realizuje na własną rękę. Często współpracuje przy tym z zaufanymi firmami (w związku z tym robi to po prostu taniej), czy to takimi zajmującymi się profesjonalnym remontowaniem wnętrz, czy też takimi pałającymi się sprzątaniem. Choć wspomniane wyżej przez nas obowiązki należą do tych zdecydowanie najpopularniejszych, nie są jedynymi, a wszystko zależy od potrzeb konkretnego właściciela, jego budżetu oraz tego, w jaki sposób dogada się on właśnie z zarządcą.
Zarządzanie nieruchomościami to jednak nie tylko wszystko to, o czym wspomnieliśmy powyżej. Firmy zarządzające zazwyczaj mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu całych sieci nieruchomości (a zatem wielu budynków od tego samego właściciela). Z chęcią pomogą nam z zakupem nowego lub sprzedażą istniejącego obiektu, ale też komercjalizacją tego już przez nas posiadanego. Zarejestrują też nas w Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Statystycznym, stworzą kosztorys oraz założą konto bankowe, którego będziemy używali do przyjmowania opłat ściśle związanych z naszymi nieruchomościami.
Polecamy uwadze:
- zarządcy nieruchomościami Warszawa http://www.pmgpartner.pl
Kto powinien sięgnąć po usługę zarządzania nieruchomościami?
Usługa zarządzania nieruchomościami powstała przede wszystkim z myślą o wszystkich firmach, które są w posiadaniu większych nieruchomości (na przykład bloków czy kamienic mieszkalnych), znacznie cięższych do zarządzania, niż standardowe budynki, ale też o osobach, które posiadają kilka mniejszych budynków (na przykład domów), których ogarnięcie zajmuje im zbyt wiele czasu. Zarządzanie nieruchomościami to też coś, po co często sięgają właściciele willi czy ogromnych posiadłości wymagających specjalnego podejścia, wręcz niemożliwymi do samodzielnego utrzymania w ładzie i czystości.
Podsumowanie
Zarządzanie nieruchomościami jest czymś, z czym nie każdy z nas miał kiedyś do czynienia w sposób bezpośredni, ale co większość z nas dotknęło nie bezpośrednio, jeśli tylko mieszkaliśmy w bloku czy kamienicy. Sięgają po nie zwykle firmy i osoby prywatne będące właścicielami wynajmowanych nieruchomości, ale i wszyscy ci, którzy są zbyt zaabsorbowani obowiązkami dnia codziennego, by móc samodzielnie dbać o prawidłowy stan posiadanych przez siebie budynków. Niezależnie od tego, czy my należymy do tych osób czy też jesteśmy właścicielami tych firm, powinniśmy mieć świadomość, że zarządzanie nieruchomościami jest usługą, która jest niezbędna zarówno w skali mikro, a zatem dla samego właściciela nieruchomości, jak i makro, dla wszystkich osób, które ją zamieszkują czy z niej korzystają.